Na pewno wiele osób poszukuje w Polsce takich miejsc, w których będzie się czuło nie tylko dobrze, ale również będą mieli okazję zwiedzić naprawdę wiele ciekawych zakątków. W takim razie nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości, że właśnie zarezerwowane noclegi w Powidzu [np. w witrynie Meteor] okażą się być dla nas strzałem w dziesiątkę. Rzeczywiście, chociaż jest to całkiem nieduża wieś na Wielkopolsce, to jednak tutejsza baza noclegowa ze względu na obecność Jeziora Powidzkiego [więcej na stronie Wikipedii] bardzo mocno się rozwija.

Jeśli chodzi o zabytki, znajdujące się w tej miejscowości, to mamy świadomość tego, że jednak nie będziemy przebywać w bardzo dużym mieście, ale niewielkiej wiosce. Z tego właśnie względu najsłynniejszym zabytkiem w Powidzu jest Kościół św. Mikołaja, który był wybudowany mniej więcej w 1863 roku. Jednocześnie jest on wzniesiony w stylu neogotyckim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że właśnie ta świątynia jest całkiem nową, ponieważ zastąpiła poprzedni kościół. Tym bardziej, że do dziś zachowała się rzeźba przedstawiającego Chrystusa, która pochodzi z epoki późnego baroku, jak i również obraz przedstawiający Matkę Boską, który został namalowany w XVII wieku.

W poszukiwaniu różnego rodzaju zabytków, szczególnie tych sakralnych, warto wybrać się również na drugi brzeg Jeziora Powidzkiego. Ponieważ właśnie w tej miejscowości będziemy mieli do czynienia z ciekawymi zabytkami. Wśród nich wymienić można między innymi kaplicę cmentarną św. Rocha, która została wybudowana w 1811 roku. Jest to obiekt przedstawiający architekturę w stylu klasycystycznym. W tej samej miejscowości mamy niebywałą okazję do tego, żeby również zwiedzić pałac oraz park, które pochodzą mniej więcej z połowy XIX wieku. Jednocześnie możemy zauważyć, że wspaniały pałac ma niesamowity widok na Jezioro Powidzkie. Nie mówiąc o tym, że otoczenie parku sprzyja wypoczynkowi.

W chwili obecnej w pałacu należącym do Radońskich, a następnie Chrzanowskich, można przenocować, ponieważ znajduje się w nim ośrodek wypoczynkowy. Jak widać, warto wybierać się na różne wycieczki rowerowe lub też dłuższe spacery. Ponieważ Powidz posiada niezwykle malownicze okolice. Otoczony jest miejscowościami, w których znajdziemy szereg ciekawych zabytków pochodzących mniej więcej z XVIII oraz XIX wieku. Oczywiście można znaleźć prawdziwe perełki architektoniczne, które zostały wybudowane znacznie wcześniej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>