Jeden z najpiękniejszych obszarów Polski, Pojezierze Mazurskie, to z pewnością obowiązkowy punkt na mapie każdego rodaka. Tutaj trzeba być przynajmniej raz w życiu. Kto jednak przyjedzie tutaj nawet na weekend, zapewne będzie chciał wracać na dłużej i częściej. Taki jest urok mazurskich jezior i nikt nie potrafi się mu oprzeć. Warto sobie wziąć to "ostrzeżenie" do serca przed pierwszą wycieczką nad te malownicze i krystalicznie czyste jeziora. Dobrze rozwinięta baza noclegowa i zaplecze gastronomiczne czynią Mazury wręcz Mekką dla turystów wszelkiej maści. Tutaj nie trzeba nic rezerwować. Wystarczy przyjechać i cieszyć się wypoczynkiem na łonie nieskażonej ręką człowieka natury.

Takie są Mazury, a wśród nich jedno z najbardziej popularnych letnisk w tym regionie, Ryn [do znalezienia pod hasłem: Ryn Mazury]. Położony nad jeziorem Ryńskim i Ołów Ryn to prawdziwie bijące serce Mazur. W samym centrum miejscowości turyści mogą zwiedzić majestatyczny pokrzyżacki zamek, który został wzniesiono w 1377 r. Bardzo popularnym obiektem w Rynie jest także malowniczo położony wiatrak typu holenderskiego z XIX w. Nad Jeziorem Ryńskim wybudowano promenadę wraz z przystanią, a z kolei nad jeziorem Ołów znajduje się wspaniała plaża oraz warta przejścia ścieżka spacerowo-rekreacyjna. To właśnie tutaj warto spędzić trochę czasu zanim Ryn zaoferuje nam miejsce w jednym ze swoich licznych pensjonatów i kwater prywatnych [do znalezienia pod hasłem: Ryn wolne noclegi].

Ścieżka została ukończona w 2011 roku i jest rewelacyjnym miejscem na spacery, a także wszelkiego rodzaju przejażdżki rowerowe albo deskorolkowe. W całości oplata ona niezwykle malownicze i krystalicznie czyste Jezioro Ołów, które jest bez wątpienia jednym z najczystszych na całym Pojezierzu Mazurskim. Ścieżka jest według wielu turystów najlepszą wizytówką Ryna. W części miejskiej wykonano ją w całości z praktycznego i wygodnego pol-bruku, a także oświetlono niezwykle stylowymi latarniami. W części leśnej natomiast  ma podbudowę żwirową, bo stwarza wrażenie jeszcze większego i pełniejszego kontaktu z naturą. W długość ścieżki wkomponowano również około 120 metrów urokliwego drewnianego pomostu widokowego, z którego turyści podziwiają niezwykle malowniczy krajobraz wspaniałego Jeziora Ołów. Ryn to jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Warto je odwiedzić niemal o każdej porze roku. Kto raz tutaj przyjedzie z pewnością powróci i to nie tylko raz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>